Jakie są pierwsze objawy paradontozy?

leczenie zębów

Niestety wielu z nas nie zwraca większej uwagi na pierwsze objawy parodontozy, jakie mogą się pojawić. Często również je ignorujemy, jednak nie jest to dobre, gdyż konsekwencją mogą być dokuczliwe powikłania, włącznie z ubytkami w uzębieniu. Warto więc wiedzieć czym dokładnie jest parodontoza, jak się ją rozpoznaje, na co zwrócić uwagę i jak się ją leczy, aby w porę zareagować i wybrać się do stomatologa, w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Czy wiemy czym jest parodontoza? Otóż jest to zapalenie przyzębia. Oznacza to, że stan zapalny obejmuje tkanki znajdujące się przy samych zębach, może to prowadzić do tego że tracą one swoją ochronę i nie będą już na tyle stabilnie utrzymywane w zębodołach. Parodontoza pojawia się zwykle po 40 roku życia i jest jedną z najczęstszych schorzeń jamy ustnej. Warto wspomnieć, że osłabione chorobą zęby nie mogą zostać poddane zabiegowi wybielania zębów – konieczne jest wdrożenie odpowiedniego planu leczenia.

 

Jak zaczyna się paradontoza?

Ogólnie w przypadku parodontozy wyróżnia się znaczną ilość objawów. Jednak na samym początku, gdy schorzenie to dopiero się rozpoczyna, szczególnie naszą uwagę powinno przykuć krwawienie z dziąseł. Niezależnie od tego, czy pojawia się ono samoczynnie czy w czasie mycia zębów. Kolejny objaw również związany jest z dziąsłami, gdyż na początku zapalenia mogą one puchnąć i stawać się wyjątkowo tkliwe i wrażliwe, chociażby na dotyk czy też na skrajne temperatury. Pojawienie się takich objawów powinno nas skłonić do rychłej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Konieczne będzie bowiem wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

Przyczyny i konsekwencje

Jeśli nie będziemy leczyć parodontozy to może dojść do coraz większej chwiejności zębów, a w skrajnych przypadkach do ich wypadania. Czynników, które sprzyjają rozwojowi parodontozy jest wiele, jednak specjaliści za najważniejsze uznają obecność kamienia i płytki nazębnej, a pojawiają się one na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Warto jednak zwrócić również uwagę, że parodontoza może rozwijać się w wyniku infekcji w jamie ustnej oraz przy schorzeniach o podłożu metabolicznym lub hormonalnym.