Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

wybielanie zębów

Wybielanie zębów to nic inne jak proces utleniający zachodzący na powierzchni szkliwa, który widocznie rozjaśnia ich odcień. Współcześnie jest ono jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Wyniki badań dotyczące wybielania nastrajają optymistycznie. Otóż wskazują, że obecnie stosowane metody wybielania zębów zapewniają pacjentowi zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu. Warto podkreślić, że preparaty stosowane podczas wybielania są łagodniejsze dla naszego szkliwa niż niektóre z kwasów zawartych w pożywieniu. Co więcej niektóre z preparatów mogą pozytywnie oddziaływać na nasze zęby dzięki fluorowi czy azotanowi potasu. Składniki te remineralizują szkliwo.

Najpierw wizyta w gabinecie stomatologicznym

Pierwszym etapem wybielania zębów powinna być zawsze wizyta konsultacyjna. Lekarz przeprowadza wówczas wywiad z pacjentem. Sprawdza jego uzębienie oraz zaleca najodpowiedniejszą metodę wybielania zębów, która uwzględnia czynniki zdrowotne, fizyczne czy finansowe. Kolejnym niezwykle ważnym etapem jest profesjonalne oczyszczenie zębów. Składają się na nie zabiegi, które pozwalają na usunięcie nalotu oraz kamienia zębowego. Ich uzupełnieniem jest piaskowanie i polerowanie powierzchni zębów.

Metody wybielania

Istnieje kilka metod profesjonalnego wybielania zębów. Jedna z nich jest wybielanie lampą BEYOND. Zabieg przeprowadzany jest podczas jednej wizyty. Na zęby nakłada się preparat o wysokim stężeniu. Następnie powierzchnia zębów naświetlana jest lampą BEYOND. Światło zwiększa szybkość przechodzenia żelu wybielającego przez szkliwo do zębiny i aktywuje proces utleniania w środku struktury zęba. Innym typem jest metoda nakładkowa, która umożliwia wybielanie zębów w domu. U stomatologa pobiera się wycisk zębów, na którego podstawie przygotowuje się nakładkę. Po dokładnym instruktarzu lekarza pacjent nanosi dobrany dla niego preparat na otrzymaną w gabinecie nakładkę. Następnie nakłada ją na całą noc. Preparaty do wybielania zębów w domu mają niskie stężenie, stąd potrzebują długiego kontaktu z powierzchnią zęba.