Uszkodzona proteza zębowa. Metody naprawy

proteza

Protezy zębowe to uzupełnienia, których celem jest zastąpienie naturalnych zębów. Te ostatnie mogą bowiem psuć się do takiego stopnia, że konieczne staje się ich usunięcie. Choć zasadniczo współczesna protetyka zapewnia protezy zębowe, które mają być jak najtrwalsze i powinny spełniać swoją rolę bez zarzutów, zdarza się, że ulegają one uszkodzeniom. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Każdą zepsutą protezę zębową można bowiem naprawić w specjalnej pracowni bądź w gabinecie stomatologicznym.

Metoda naprawy a rodzaj protezy

Według jakiej metody naprawia się uszkodzone protezy? To zależy od tego, jaki jest typ danego uzupełnienia. Inaczej bowiem przywraca się do użytku protezy stałe, a inaczej ruchome. Różnica między nimi polega nie tylko na tym, w jaki sposób się je montuje, ale także na tym, z jakich materiałów są one wykonane. Podczas gdy protezy stałe, które, raz zamocowane, może zdjąć jedynie stomatolog, produkuje się głównie na bazie metalu i porcelany, protezy ruchome, umożliwiające samodzielne zakładanie i wyjmowanie, wytwarzane są z takich materiałów jak nylon czy akryl.

Wiedza o tym, z jakiego rodzaju tworzywa wykonana została dana proteza, jest bardzo ważna, gdyż naprawa tego typu elementów polega na uzupełnieniu uszkodzonego miejsca brakującym materiałem. Jednymi z najczęstszych problemów, jakie przydarzają się protezom, są bowiem złamania czy ukruszenia. I tak na przykład jeśli złamana zostanie porcelanowa korona protezy stałej, to jej renowacja będzie polegać na przywróceniu uzupełnieniu jego uprzedniego kształtu. W tym celu stomatolog musi wykonać wycisk z jamy ustnej pacjenta. Tylko on umożliwi bowiem wykonanie protezy, która będzie dostosowana do konkretnych warunków.

Należy pamiętać o tym, by protez zębowych nie naprawiać samodzielnie, tylko pozostawić to zadanie fachowemu stomatologowi. Tylko on posiada bowiem umiejętności, które pozwalają na profesjonalne wykonanie renowacji. Proces naprawy protez nie trwa długo, więc warto się nań zdecydować, jeżeli zamierza się cieszyć brakiem problemów z jamą ustną. Warto też troszczyć się o to, by po renowacji uzupełnienia w należyty sposób dbać o jego stan. Przyczynia się to bowiem do zwiększenia trwałości protezy.