Rola i znaczenie kamer w diagnostyce jamy ustnej

kamera stomatologiczna

Profesjonalizm gabinetu stomatologicznego można oceniać po wyglądzie. Dobry gabinet stomatologiczny będzie dysponował nowoczesnym sprzętem specjalistycznym. Będzie też nieskazitelnie wręcz czysty. Podstawą udanego leczenia stomatologicznego jest poprawna diagnoza stanu jamy ustnej. To właściwa ocena zmian próchnicznych i odpowiedni plan leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego niezwykle ważne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Pomoże to w odpowiednim wyborze metod leczenia. Dziś postaramy się odpowiedzieć, czy użycie kamer w nowoczesnej stomatologii jest pomocne?

Jak działają kamery dentystyczne?

Kamera wewnątrzustna służy nam, lekarzom do oceny stanu zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej pacjenta. Dzięki możliwości obserwowania na ekranie monitora własnego uzębienia pacjenci lepiej mogą zrozumieć przyczyny ich problemów. Mogą zobaczyć wczesne zmiany próchnicowe. Diagnoza stomatologiczna przy użyciu kamery stomatologicznej jest bezbolesna, bezpieczna i niemal bezdotykowa. Przy pomocy cienkiej rurki zakończonej specjalnie profilowaną nakładką z kamerą, oglądamy wnętrze jamy ustnej z odległości ok. 5 mm od uzębienia, dziąseł. Nakładki-kamery w zależności od modelu kamery, mogą być sterylizowane lub jednorazowego użytku. Istnieją też kamery stomatologiczne bezprzewodowe, o wiele wygodniejsze w użyciu zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Oznacza to, że pod względem higieny i wymogów sanepidu kamery dentystyczne są w pełni sterylne.

W trakcie przeglądu jamy ustnej kamera wewnątrzustna ma możliwość wykonania zdjęcia, wykonania tzw. stop-klatki, czy też wykonania kilku zdjęć i dowolnego ich przeglądania. Te nowoczesne urządzenia diagnostyczne umożliwiają prezentację obrazu w kilku wariantach:

  • pojedyncza klatka (obraz punktowy – ząb, korona, zmiana próchniczna),

  • wydzielony obszar wewnątrz jamy ustnej (zwykle kwadratowy wycinek jamy ustnej),

  • wizualizację uśmiechu,

  • zdjęcie całej twarzy pacjenta.

Jest to niezwykle pomocne w tworzeniu historii leczenia i nauki nowych nawyków pacjenta w obszarze higieny zębów i jamy ustnej.

Zalety używania kamer wewnątrzustnych w praktyce stomatologicznej

Korzyści ze stosowania w gabinetach stomatologicznych kamer wewnątrzustnych są nieocenione. To nie tylko olbrzymie ułatwienie pracy dla nas, lekarzy, ale również pewność dla pacjenta, że żadna zmiana nie zostanie pominięta.

Dzięki kamerze w diagnostyce jamy ustnej możemy zobaczyć więcej szczegółów niż przy pomocy lusterka stomatologicznego. Kamera wewnątrzustna umożliwia nam diagnozę takich zmian jak:

  • mikro pęknięcia szkliwa,

  • rozszczelnienie plomby,

  • ubytki, które się tworzą na powierzchniach stycznych zębów,

  • zalążki próchniczne we wczesnym stadium.

To, co odróżnia pracę z wykorzystaniem kamery dentystycznej od pracy z lusterkiem, to możliwość oglądania jamy ustnej i zębów w dużym powiększeniu. Dzięki temu możemy dostrzec wszelkie najmniejsze zmiany chorobowe. Jest ważne zwłaszcza w przypadku trudno dostępnych miejsc jak schowane za siódemką ósemki, czy tzw. zęby zatrzymane (częściowo wyrżnięte). Pomoc kamery stomatologicznej jest nieoceniona przy badaniu stanów zapalnych dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej. Popularność kamer rośnie z każdym miesiącem, jednak nadal wiele gabinetów nie korzysta z nich podczas diagnozy stomatologicznej. U nas jest to standardem od dawna i szczerze, nie wyobrażamy sobie powrotu do pracy z wykorzystaniem wyłącznie lusterka stomatologicznego. Dzięki kamerom możemy rozwiązywać przyczyny problemów, a nie tylko maskować objawy.