Rodzaje protez zębowych

Mosty protetyczne

Od momentu wyrośnięcia zębów stałych staramy się o nie jak najlepiej dbać, mając świadomość tego, że są to zęby, które mają nam starczyć do końca życia. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, gdy z najróżniejszych przyczyn tracimy jeden lub kilka zębów stałych. Może być to konsekwencją upadku, uderzenia, a także długo nieleczonej i lekceważonej próchnicy. Niezależnie od przyczyny musimy zwrócić się o pomoc do specjalisty protetyka, który wybierze dla nas odpowiednią protezę. Dzięki jej zastosowaniu będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania. Jednak jakie rodzaje protez zębowych są dostępne? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, a dowiesz się, jaki masz wybór!

Podstawowe rodzaje protez zębowych:

Protezy częściowe szkieletowe – jest to rodzaj tzw. protez ruchomych, które stosuje się, jeżeli u pacjenta występuje jedynie częściowa utrata zębów. Taka proteza jest zbudowana z metalowych elementów pokrytych akrylem lub nowoczesnym i niewywołującym alergii tworzywem Acetal. Protezy szkieletowe umożliwiają pacjentom swobodne żucie i gryzienie pożywienia.
Protezy całkowite – są to także protezy ruchome, które wykonuje się dla pacjentów nieposiadających w jamie ustnej żadnych implantów ani naturalnych zębów.
Korony – są to niewielkie protezy zębowe, których zadaniem jest częściowa rekonstrukcja zębów zniszczonych przez próchnicę czy po przebytym leczeniu kanałowym. Można je mocować zarówno na zębach naturalnych, jak i na implantach.
Mosty protetyczne – są to konstrukcje protetyczne, dzięki którym możliwa jest częściowa odbudowa ubytków w uzębieniu. Są mocowane na stałe. Mogą być stosowane zamiast wyjmowanych protez ruchomych. Składają się z dwóch elementów: filarów i przęsła. Filarami są przynajmniej dwie korony zębowe, które lekarz mocuje na odpowiednio oszlifowanych zębach pacjenta znajdujących się po dwóch stronach ubytku zębowego. Do nich mocowane jest przęsło, czyli korona zębowa, która ma uzupełniać lukę powstałą na skutek utraty zęba.
Wkłady koronowe – są to specyficzne uzupełnienia protetyczne, które można wykonać u pacjentów z rozległymi ubytkami próchniczymi.
Wkłady koronowo – korzeniowe – jest to protetyczne rozwiązanie dla pacjentów, u których korona zębowa uległa zniszczeniu, ale korzeń jest ciągle zdrowy. Do kanału wprowadza się specjalny wkład, na którym można zamocować koronę protetyczną.