Jak dbać o protezę zębową?
Proteza zębowa to wygodny sposób uzupełnienia braków zębowych. Mimo że jest ciałem obcym, wymaga czyszczenia i przestrzegania kilku zasad ułatwiających higienę jamy ustnej. Ze względu na materiał, z jakiego jest wykonywana, jest niezmiernie ważne, aby zapobiegać gromadzeniu się resztek pokarmowych i osadów pod protezą i na jej powierzchni.
Czyszczenie protezy zębowej ma walory nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne. Ponieważ do jej produkcji używa się akrylu, mogą się na nim gromadzić bakterie, grzyby, resztki pokarmowe oraz osady z kawy czy papierosów, które mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób jamy ustnej. W momencie jej zakładania stomatolog podpowie nam jak dbać o protezę, aby służyła nam długo i aby jej noszenie było naprawdę bezpieczne.
Proteza zębowa, o czym warto pamiętać?
Proces przystosowywania się do noszenia protezy może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnych cech pacjenta. Musimy na nowo uczyć się jeść i przeżuwać, a nawet mówić. Najlepiej na początku wybierać miękki pokarm, który łatwiej będzie nam pogryźć. Należy pamiętać, że powinniśmy żuć po obu stronach szczęki, aby zapobiegać odkształceniu się protezy. Miękkie jedzenie sprzyja jednak odkładaniu się resztek i namnażaniu bakterii. Akryl ma porowatą strukturę, więc gromadzi się na nim osad i rozwijają się drożdżaki. Jeśli zaniedbamy regularne czyszczenie protezy, mogą rozwinąć się rozmaite choroby jamy ustnej: stan zapalny błony śluzowej, owrzodzenie, grzybica lub choroby dziąseł. Są to uciążliwe dolegliwości, a cierpiąc z powodu obniżonej odporności lub na inne choroby ogólnoustrojowe, mogą być one dla nas szczególnie niebezpieczne. Noszenie nowej protezy może również spowodować rany na dziąsłach, dlatego higiena jest tu niezmiernie ważna, aby nie doszło do zakażenia otarć. Jeśli stosujemy preparaty, które mają za zadanie utrzymać protezę na miejscu np. kleje, również te substancje mocujące powinniśmy regularnie usuwać z powierzchni protezy i dziąseł. Pacjenci noszący protezę zębową popełniają jeszcze jeden błąd, nie wyjmują jej na noc z ust. Może to przyczynić się do szybszego namnażania bakterii, ponieważ podczas snu nie wytwarzamy tyle śliny. Jest to też dość niebezpieczne, gdyż może dojść do zadławienia lub pęknięcia protezy. W nocy można przechowywać ją w przewiewnym pudełku. Powinniśmy codziennie czyścić protezę, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust. Jednak na pewno nie powinniśmy trzymać jej przez całą noc w szklance z wodą. Warto zaopatrzyć się w produkty i akcesoria, które pomogą zadbać o higienę.
Akcesoria do czyszczenia protez zębowych
Tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest proteza, jest trwałe, ale nie jest niezniszczalne. Dobrze zakupić szczoteczkę do protez zębowych, która jest odpowiednio wyprofilowana i ma miękkie włosie, które nie porysuje powierzchni. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia materiału protezy, dobrze jest też korzystać z łagodnych past do zębów, środków lub proszków do czyszczenia protez. Usunięcie większej ilości osadu może okazać się łatwiejsze, jeśli użyjemy do tego specjalnego preparatu rozpuszczanego w wodzie i zanurzymy w nim protezę na kilkanaście minut. Czyszcząc protezę nad umywalką, dobrze jest ją zabezpieczyć i uważać, aby nie wyślizgnęła nam się z rąk, gdyż w kontakcie z porcelaną może pęknąć. Po użyciu środków do czyszczenia protezę należy wypłukać pod bieżącą wodą. Trzeba pamiętać, że higieny wymaga cała nasza jama ustna. Przed założeniem protezy należy umyć zęby, dziąsła i język oraz użyć płynu do płukania ust.