Diastema w protezie? Żaden problem!
Czym jest diastema? Jest to nazwa pustej przestrzeni, jaka występuje między zębami u niektórych ssaków. O ile u pewnych zwierząt jej pojawienie się jest czymś naturalnym, u ludzi jest ono odstępstwem od normy. Diastema występuje najczęściej między dwiema jedynkami i nadaje im charakterystyczny wygląd, z przerwą w środku. Wydawać się może, że diastema to problem głównie natury estetycznej. Niektórzy uważają ją bowiem za niezbyt przyjemną tak dla swoich, jak i dla cudzych oczu. Jest jednak nieco inaczej. Nieleczona diastema jest bowiem w stanie przyczynić się także do innych problemów. Mogą to być między innymi problemy związane z mową, a konkretnie seplenienie. W dodatku diastema powoduje czasem rozwój chorób przyzębia i wad zgryzu.
Przyczyny diastemy
Przyczyny diastemy mogą być bardzo różne. Ze względu na powody powstawania tego defektu wyszczególnia się kilka odmian diastemy. Jedną z nich jest diastema prawdziwa, która wynika z przerostu wędzidełka wargi górnej. W wieku dziecięcym może natomiast dojść do wykształcenia się diastemy fizjologicznej. Dzieje się to przed pojawieniem się zębów siecznych bocznych. Ta odmiana diastemy nie wymaga jednak leczenia, ponieważ ustępuje samoistnie pod wpływem rozwijania się szczęki. Sytuacja, w której z diastemą należy sobie poradzić przy pomocy dodatkowej ingerencji, występuje jednak wtedy, gdy jej przyczyną jest hipodoncja. Zjawisko to polega na utrzymywaniu się zbyt małej liczby zębów w jamie ustnej. Pozostałe zęby zyskują wtedy więcej przestrzeni i wskutek tego, zamiast być ściśnięte, oddalają się od siebie. W przypadku, kiedy diastema powstaje wskutek hipodoncji, koniecznością może być wstawienie pacjentowi implantu lub protezy.
Mimo tego, że jednym ze sposobów leczenia diastemy jest wstawienie protezy, to w samej protezie również może pojawić się diastema. Nie jest to jednak sytuacja, której nie można byłoby zaradzić. Nasz gabinet stomatologiczny ma bowiem w swojej ofercie kompleksową naprawę protez zębowych. To dla osób, którym diastema przeszkadza zarówno pod kątem estetycznym, jak i zdrowotnym. Jeśli jednak rozwój diastemy nie jest poważny i nie sprawia problemów innych niż estetyczne, to jej pozbycie się nie jest koniecznością. Wprost przeciwnie, szczelina między dwiema jedynkami jest czasem uważana nie za wadę, lecz za ciekawą cechę charakterystyczną, która dodaje urody. Niektóre znane osobistości uczyniły nawet z diastemy atrakcyjną część swojego wizerunku. Należy do nich między innymi francuska aktorka Brigitte Bardot.