Diagnostyka stomatologiczna

Sposoby diagnostyki w stomatologii

Największym zagrożeniem dla uzębienia każdego z nas jest próchnica. Bakterie wywołujące ją powodują, że zęby niszczeją, tworzą się w nich ubytki i wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia stomatologicznego. Oczywiście problemy z próchnicą to nie jedyny powód, dla którego udajemy się do stomatologa. Wizyta konieczna jest również, kiedy pojawiają się problemy z dziąsłami, zęby się przesuwają, czy cierpimy na nocne zgrzytanie zębów. Niezależnie od powodu wizyty, stomatolog najpierw dokładnie zdiagnozuje stan naszego uzębienia. Istnieje wiele metod diagnostycznych. Wybór odpowiedniej zależy od rodzaju problemu z jakim się zgłaszamy.

Z kamerą wśród zębów

Jeną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych jest kamera wewnątrzustna. Pozwala ona lekarzowi ocenić stan zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej pacjenta, a jednocześnie uzmysławia pacjentowi, na czym polegają jego problemy uzębieniem i w jaki sposób przebiega proces leczenia. Kamera pozwala dostrzec szczegóły, nie zawsze widoczne w lusterku dentystycznym. Należą do nich mikro pęknięcia szkliwa, rozszczelnione plomby lub ubytki, które tworzą się na powierzchniach stycznych zębów. Podczas diagnostyki lekarz wprowadza do jamy ustnej pacjenta cienką rurkę, na której końcu umieszczona jest kamera zabezpieczona przed bezpośrednim kontaktem z pacjentem poprzez specjalną nakładkę jednokrotnego użycia lub nakładkę umożliwiającą sterylizację. Urządzenie umożliwia wykonywać zdjęcia nawet z odległości pół centymetra, a obraz od razu widoczny jest na monitorze komputera.

Badania radiologiczne w stomatologii

Badania radiologiczne w stomatologii wykonywane jest w celu zobrazowania poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych żuchwy i szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Badanie to pozwala na zaobserwowanie próchnicy, sposób w jaki rosną zęby, zmiany patologiczne, jak torbiele czy nowotwory, a także konsekwencje urazów. Zdjęcia rentgenowskie w stomatologii dzielą się na wewnątrzustne i zewnątrzustne. Te pierwsze można jeszcze podzielić na przylegające i zgryzowe.