Czy do protezy szkieletowej trzeba mieć własne zęby?

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa wykorzystywana jest do zamaskowania ubytków w jamie ustnej. Jest ona ruchomą odmianą protezy częściowej. Mocowana na specjalnych klamrach, charakteryzuje się stabilnością oraz wyjątkowym komfortem użytkowania. Jakie rodzaje protez szkieletowych wyróżniamy? Kto może z nich skorzystać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Zachęcamy do uważnej lektury.

 

Rodzaje protez szkieletowych

Protezy szkieletowe polecane są pacjentom, u których braki w uzębieniu są tak rozległe, że nie da się ich zamaskować tzw. mostem. Tego typu rozwiązania stanowią doskonałą alternatywę dla osiadających i mało estetycznych klasycznych protez oraz są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i codziennej pielęgnacji. Mówiąc o zaletach zębowych protez szkieletowych, warto wspomnieć, że nie niszczą one tkanki przyzębia. Oznacza to brak dyskomfortu podczas spożywania posiłków, prowadzenia rozmów oraz wykonywania innych codziennych czynności. Na protezę szkieletową składają się płyta protetyczna i klamry. Niekiedy korzysta się również z innych elementów pomagających w jej utrzymaniu w szczęce (np. cierni podpierających). Płyta przypomina swoim wyglądem metalowy szkielet.

Wyróżniamy dwa rodzaje protez szkieletowych:

  • protezy szkieletowe klasyczne – elementami odpowiedzialnymi za ich utrzymanie w szczęce są klamry. Mocuje się je do: zębów, podniebienia lub pokrytych dziąsłami wyrostków zębodołowych;
  • protezy szkieletowe bezklamrowe – rolę mocowań pełnią w nich specjalne zasuwy, teleskopy lub zatrzaski. Protezy te charakteryzują się doskonałym efektem kosmetycznym, jednak są droższe od swoich klasycznych odpowiedniczek.

 

Dla kogo przeznaczone są protezy szkieletowe i jak o nie dbać?

Z uwagi na sposób mocowania z protez szkieletowych skorzystać mogą wyłącznie osoby posiadające wybiórcze braki w uzębieniu, ponieważ przytwierdza się je do zębów pacjenta. Co za tym idzie, tego typu rozwiązania sprawdzają się w sytuacjach, w których nie ma możliwości zastosowania koron lub mostów. Aby proteza szkieletowa zachowywała długo estetyczny wygląd i funkcjonalność, należy o nią dbać. Zaleca się jej codzienne czyszczenie po posiłkach z wykorzystaniem specjalnej pasty do protez oraz szczoteczki.