Charakterystyka protez acetalowych

protezy zębowe

Protezy zębowe stosuje się w celu zastąpienia brakujących zębów oraz otaczających je tkanek. W protetyce coraz powszechniej stosuje się tworzywo acetalowe, z którego wykonuje się protezy częściowe i całkowite. Jest to alternatywa dla pacjentów, którzy źle znoszą monomer resztkowy uwalniający się z protez akrylowanych.

 

Osoby uczulone na metale mogą skorzystać z protez szkieletowych wykonywanych z żywicy acetalowej. Acetal wykorzystuje się do wyrobu elementów protetycznych na implantach czy belkach, jak również w przypadku produkcji klamer estetycznych, licówek, wkładów koronowo-korzeniowych, mostów, inlayów oraz onlayów. Jakie są cechy charakterystyczne protez acetylowych?

 

Technika wykonania acetalu

Protezy acetalowe wykonuje się za pomocą wtrysku ciśnieniowego. Model wykonany w gabinecie stomatologicznym powiela się w pracowni protetycznej. Następnie izoluje się go i fotopolimeryzuje przez ok. 8 minut. Na tak przygotowanym negatywnie pola protetycznego z wosku projektowane są wszystkie elementy określonej protezy.

 

Na kolejnym etapie izoluje się modele jedną warstwą płynu na ciepło, a po ostygnięciu dwoma warstwami tego samego preparatu. Konstrukcje protezy acetalowej umieszcza się we wtryskarce do tworzyw termoplastycznych, która pozwala na wstrzyknięcie materiału do formy.

 

Korzyści i wskazania protez acetylowych

Protezy acetalowe słynne są ze względu na wiele zalet. Przede wszystkim są lekkie i bardzo elastyczne, co ułatwia pacjentowi szybką akceptację ze względu na ograniczony zasięg. Tworzywo nie chłonie wody, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów w obrębie protezy. Najczęściej korzystanie z protez acetylowych zaleca się posiadaczom zębów o dużym nachyleniu i głębokich podcieniach, a także osobom, które chcą uniknąć widocznych metalowych klamer. Protezy acetalowe to również doskonałe rozwiązanie dla pacjentów ze skłonnościami do alergii na pierwiastki takie jak chrom i nikiel, które wchodzą w skład większości stopów stosowanych w stomatologii. Idealnie sprawdzą się w przypadku małych braków zębowych.