Bruksizm (zgrzytanie, ścieranie się zębów) – przyczyny i leczenie
Bruksizm to nieświadome tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki oraz zgrzytanie zębami głównie podczas snu, ale również w ciągu dnia. Dotyczy on zarówno dzieci, jak i dorosłych, Jednak według statystyk najczęściej dotyka osoby między 25 a 45 rokiem życia. Warto podkreślić, że liczba osób dotkniętych tą dolegliwością w ostatnich latach wzrasta. Bardzo często pierwszym symptomem bruksizmu są uporczywe bóle głowy, twarzy, lub uczucie ciągłego szumu i dyskomfortu w uszach. Pojawia się również nadwrażliwość zębów, a z czasem pękanie szkliwa i rozchwianie. Wszystkie te objawy związane są z faktem, że podczas ataku bruksizmu szczękę zaciska się nawet 10 razy silniej, niż wtedy, kiedy gryzie się coś twardego.
Przyczyny bruksizmu
Rozwój bruksizmu może być spowodowany różnymi przyczynami. Jedną z najpopularniejszych jest stres. Często skumulowane negatywne emocje, które nie znajdują ujścia, organizm rozładowuje w trakcie snu, właśnie poprzez zgrzytanie. Rozwój nawykowego zgrzytania zębami może być również spowodowany niedoborami w gospodarce mineralnej. Najczęściej ma związek z niedoborami magnezu. U dzieci bruksizm jest częsty objawem owsicy orz zakażenia lambliami. Warto jednak pamiętać, że pasożyty atakują nie tylko dzieci, ale również mogą dostać się do organizmu osoby dorosłej. Ścieranie i zaciskanie zębów spowodowane bywa także wadami zgryzu. Kiedy zęby kontaktują się ze sobą w sposób nieprawidłowy zaczynają się ścierać. W efekcie pojawia się erozja szkliwa, a mniej chronione zęby stają się podatne na próchnicę. Patologiczne ścieranie zębów dotyczy wielu młodych ludzi.
Leczenie bruksizmu
Objawy bruksizmu są dosyć charakterystyczne, dlatego dosyć łatwo jest zdiagnozować. Wszelkie dysfunkcje zwarcia zębów oraz zaburzenia balansu sił żucia ujawniane są w trakcie specjalistycznych testów. Ponieważ, jak zostało powyżej wspomniane przyczyn powstawania bruksizmu jest wiele, bardzo ważne jest również przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, który dotyczy stylu życia, typu pracy, konstrukcji psychicznej pacjenta, przebytych chorób. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wyspecjalizowane. Bardzo ważna jest w tym przypadku współpraca stomatologa z ortodontami i protetykami. Często lekarze polecają zakładanie na noc specjalnej wkładki, która uniemożliwia ścieranie zębów.