Korony porcelanowe – charakterystyka 

Wskazania do zakładania koron porcelanowych

Korony porcelanowe są popularnym sposobem na uzupełnianie ubytków zębowych. Takie nieestetyczne braki w zębach mogą być przykrą konsekwencją próchnicy albo złamania. Czym charakteryzują się korony porcelanowe oraz kiedy można je założyć?

Wskazania do zakładania koron porcelanowych

Korony to specjalne struktury protetyczne, których zadaniem jest odbudowanie straconych tkanek zęba. Wyglądem przypomina czapkę, którą lekarz nakłada na odpowiednio oszlifowany ząb.
Kiedy w zębach występują duże ubytki tkanek twardych, stomatolog może zaproponować założenie korony. Ubytki te muszą być na tyle duże, że żadne wypełnienie nie byłoby w stanie się w nich utrzymać. Inną sytuacją, gdy może być założona korona zębowa, są różnego typu przebarwienia i plamy na szkliwie. Mogą one być wywołane silną fluorozą, leczeniem kanałowym albo stosowaniem tetracyklinów.
Korona porcelanowa robiona jest na podbudowie metalowej albo ceramicznej. Te na podbudowie metalowej są bardzo elastyczne, ale niestety niektóre stopy metalu mogą u nielicznych pacjentów wywoływać uczulenia. Korony na podbudowie ceramicznej wyglądają wyjątkowo naturalnie, nie powodują ciemnienia przyległych tkanek i uczuleń.
Korony porcelanowe wyglądają zdecydowanie ładniej od koron metalowych, niestety są od nich mniej trwałe. Nie można ich zakładać na zęby nadmiernie zniszczone, cierpiące na chorobę przyzębia albo posiadające zmiany okołowierzchołkowe korzenia.

Zalety koron porcelanowych:

Estetyczny wygląd – prezentują się niezwykle elegancko i naturalnie.
Wytrzymałość – profesjonalnie wykonana korona porcelanowa może utrzymać się na zębie przez wiele lat.

Jak dbać o koronki z porcelany?

Aby porcelanowe korony służyły nam przez wiele lat i dobrze się prezentowały, należy o nie odpowiednio dbać. Ich higiena powinna wyglądać tak samo jak naszych naturalnych zębów. Zaleca się używanie miękkich szczoteczek do zębów oraz past o małej ścierności. Szczególnie precyzyjnie należy czyścić miejsce, gdzie korona przechodzi w naturalny ząb, czyli przy brzegu dziąsłowym, ponieważ właśnie w tym miejscu najszybciej odkładać się może płytka nazębna. Wskazane jest też nitkowanie przestrzeni między zębami.